Naszym zadaniem było wsparcie Klienta w stworzeniu od podstaw zespołów, które będą pracowały nad istniejącą oraz nową aplikacją dla analityków danych aeronautycznych. Termin na dostarczenie zespołów upływał po miesiącu od podjęcia wyzwania, co w okresie urlopowym wydawało się niemalże nierealne. Po wstępnych analizach zadeklarowaliśmy, że dostarczymy dwa zespoły 6-osobowe… no i zakasaliśmy rękawy!

Wyzwanie było trudne nie tylko z uwagi na krótki termin oraz konkretne wymagania technologiczne, które każdy z zespołów musiał pokrywać. Bardzo istotne w tym przypadku było zapewnienie naszego Klienta, że dostarczone osoby nie będą tylko zlepkiem indywidualistów, ale stworzą dobry fundament pod zespół, który będzie potrafił ze sobą sprawnie współdziałać i skutecznie ze sobą komunikować. Skupiliśmy się zatem nie tylko na dotarciu do osób o konkretnych umiejętnościach, ale również wyselekcjonowaliśmy tych, którzy płynnie wejdą w kulturę amerykańskiej korporacji, są komunikatywni, mają dużo pasji do rozwoju oraz prezentują odpowiedni poziom kultury osobistej. Wybrane osoby zderzyliśmy z sesją team-building’ową, która pozwoliła nam na wybranie i przedstawienie pełnego składu obu zespołów.

Zaczęliśmy zatem od dogłębnej analizy problemu, po czym zaprojektowaliśmy cały proces rekrutacyjny w taki sposób, żeby w jak najlepszy sposób się z niego wywiązać. Poszczególne etapy możemy podzielić następująco:

  1. Opracowanie strategii sourcingu kandydatów.
  2. Selekcję na podstawie pytań technicznych stworzonych konkretnie pod oba zespoły.
  3. Sesję team building’ową wybranych kandydatów – po analizie zdecydowaliśmy się na grę kooperacyjną Raven13 (https://www.abcportal.eu/games/), która świetnie nam się sprawdziła w kontekście sprawdzenia możliwości kooperacyjnych dla zespołu pracującego w agile’u.

Po spotkaniach mogliśmy przedstawić finalną oferty zespołów, które zawierały:

– Opis procesu tworzenia zespołu

– Ujednolicone profile członków zespołu razem z raportem psychologicznym

– Macierz kompetencyjną całego zespołu

– Harmonogram

– Koszty i finalne uwagi

Przed podjęciem finalnej decyzji zorganizowaliśmy wspólnie z Klientem tzw. „Team-reinforcement”, czyli finalne spotkanie z Klientem, na którym każdy, zarówno Klient jak i kandydaci, mogli zweryfikować wszelkie wątpliwości oraz wzajemne obawy.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ